Šitie technikou „english paper piecing“ (EPP)

by admin
5 rokov ago
1041 Views

Milé gazdinky, šikovné ručičky.. dočkali sme sa. Konečne sa odhodlávam napísať pár slov o tejto technike šitia, v skratke EPP. (..pretože „nielen pečením je človek živý“..)
Je to stará anglická technika, ktorá pre dosiahnutie presných tvarov používa pri šití papierové šablóny, cez ktoré sa prekladáju kúsky látok a výsledné predpripravené tvary sa spolu zošívaju do nádherných kusov. Môžete si tak ušiť patchworkové deky, vankúše.. a tie skromnejšie vytvárať nekonečné množstvo aplikácii, ozdôb a podobne.
Dlho som po tejto technike poškuľovala, ale prišlo mi to také komplikované, nechápala som čo sa deje s papierom vo vnútri a tak. Ale odkedy som k tomu pričuchla, môžem potvrdiť, že je to návykové 🙂 .. návykové a praktické. Keď máte odrastené deti, môžete si zbaliť šitíčko na kúpalisko, do vlaku, do lietadla..kam len chcete. My s malými deťmi počkáme kým zaspia, alebo kým pôjdu do školky. :))
Patchwork, to nie sú len štvorce zošitých nemoderných látok!! Patchwork môže byť aj hravý, moderný a svieži.. A táto technika, to je jedna „krajčírska“ báseň.
Zošívať sa dajú tvary od výmyslu sveta, ja vám ukážem ten základný, „kvetinku“. Nie je to nič komplikované, keď sa do toho pustíte, budete pri tom relaxovať!

Čo budeme potrebovať:
látky, čo najviac (všetky maniačky pochopili, ale tie asi nečítajú moje „rady“)
nožnice
ihlu a niť
papier výkresového typu, stačia aj krabice z keksov a pod.
šablóna ceruzka
špendlíky (ja ich nepoužívam)
dočasné lepidlo na epp (nie je nutné)
hexie_sablony.pdf
Najprv si pripravíme papierové šesťuholníky. Vytlačíme si na papier a podľa šablóny obkreslíme počet, ktorý budeme potrebovať. Veľkosť je na vás, môžete zväčšovať či zmenšovať. Na kvetinku nám bude stačiť sedem kusov. Šesťuholníky si vystrihneme z výkresového papiera. Ak vás technika zaujme, na zahraničnom trhu ponúkajú plastové šablóny všetkých možných tvarov. A pre tie z vás, ktorým sa zapáči predstava deky na dvojposteľ, ale sa zľaknete počtu papierových častí, ktoré vám bude treba..pre tie existujú špeciálne raznice, s ktorými si nasekáte papierikov koľko si zmyslíte :)) Aaalebo.. predávajú sa už vyrezané papierové šablóny.
Následne si vystrihneme šesťuholníky z látok. Tie už nemusia byť na chlp presné, ide o to, aby látka bola asi o pol centimetra väčšia ako papierová šablóna. Pri vystrihovaní položíme papierovú šablónu na látku a so spomínanou rezervou obstrihneme.
Teraz prichádza na rad pomoc špendlíkov, ak chcete. Papierik položíte do stredu látky a pripevníte ho k nej. Ja to nerobím, príde mi to zbytočné. Látku z každej strany prehneme cez papierovú šablónu. Pekne postupne. Zoberieme si ihlu a niť a každú stranu zafixujeme jedným dlhým stehom. Existuje aj špeciálne lepidlo v pere, to používam ja. Nešijem, ale lepím. Niekomu príde komplikovanejšie výslednú prácu od papierikov odlepovať ako párať. Mne to príde plusmínus rovnaké.
Takto si pripravíme všetky šesťuholníky, aby sme ich mohli následne zošiť.
Základ budúceho dielka by sme mali. Teraz si už len zvolíme stred budúcej kvetinky. Zoberieme ďalší šesťuholník, priložíme ich k sebe lícovými stranami a zošijeme zapošívacím stehom.​

Takto prišijeme všetkých šesť „hexíkov“ k tomu stredovému.
Kvetinka hotová, už len zošiť susediace šesťuholníky. Opäť lícom k lícu, papier vždy trochu pokrčíme tak, aby nám všetko pekne presne sedelo, lícovalo.
Takto môžeme pokračovať do aleluja.. ale my dnes šijeme len kvetinku čiže máme hotovo. Z rubovej strany prežehlíme a máme pripravenú aplikáciu či záplatu. Teda povyberáme stehy, opatrne vyberieme papierové šablóny a až teraz máme hotovo.
Ak chceme kvietok našiť, podlepíme ho nažehlovacou pavučinkou určenou na aplikácie a prilepíme žehličkou na želaný podklad. Slepým stehom prišijeme a máme hotovo.
čč
Je to naozaj hračka. Návyková hračka. Ako keď háčkujete.. ešte jeden riadok, no..ešte jeden.. ešte jeden.. Skúste. Keby niekomu nebol tento môj pokus jasný, kľudne sa opýtajte, rada posuniem mániu ďalej. Ja som dobrá duša ;)))
A na záver pár obrázkov, čo som zošila dokopy už dávnejšie.
Pekný víkend, Z.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.